Wiosna. Dytyramb - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podtytuł utworu nakierowuje nas na nawiązanie do gatunku dytyrambu. Dytyramb była to pieśń pochwalna na cześć greckiego boga wina Dionizosa, związana z obrzędami Dionizji. Obrzędom tym nierzadko towarzyszyły orgie seksualne i libacje. Podobną orgię opisuje utwór Tuwima.

Bohaterem utworu jest tłum, który wiosną wybiega na ulice miasta celem dokonywania zbiorowej kopulacji. Na ulicach rozpalane są ogniska (jest to wyraźne nawiązanie do obrzędów Dionizji, którym także palenie ognisk towarzyszyło), a tłum
„na ulice wylegnie,
Z kątów wypełznie, z nor wybiegnie”.
Porównanie mieszkań ludzkich do nor oraz mówienie o ludziach że „wypełzną” świadczy o animalizacji – przedstawieniu człowieka jako zwierzęcia. Owo zezwierzęcenie człowieka, którym rządzą niepohamowane instynkty, przenikać będzie przez cały utwór.

Tłum jest opętany przez własną płciowość, szaleje w erotycznym tańcu, wszędzie jest gwarno i dynamicznie. Odnaleźć w tym można elementy filozofii Bergsona, jego „elan vital”, czyli „pęd życia”. Według Bergsona wszystko w świecie podporządkowane jest wszechogarniającej sile życiowej. W „Wiośnie” ten „pęd” jest wyraźnie widoczny. Przejawia się w ruchu, wzmożonej dynamice; wiąże się z tym, co cielesne. Podmiot liryczny niejako zachęca tłum do orgii, o czym świadczą rozkaźniki: „Przyj!”, „Rodźcie”, „Gwałćcie!”, „Śmigajcie!”, „Szalej!”.

Podmiot nakłania tłum do szybkiego seksu na ławce, młode dziewczęta do ulegania erotycznej pokusie i sprzedawania się obleśnym starcom. Tłum kieruje się pierwotnymi instynktami, o czym świadczą słowa:
„Elementarny, cudowny, wspaniały!”
Seks przedstawiony jest w utworze w bardzo brutalny, wulgarny sposób. Nie ma w nim miejsca na uczucia, jest czysty biologizm, związany z potrzebą zaspokojenia własnych instynktów i pragnieniem przedłużenia gatunku. Sam podmiot liryczny często używa wulgaryzmów, o rodzących się dzieciach mówi „bękarty, pędraki”, o kobietach w ciąży – „brzuchate kobyły”, o dziewczynach uprawiających seks – „samice”. Niektóre obrazy przedstawione w utworze są przerażające – jak np. wyrywanie noworodkom języków czy wrzucanie ich do kloak, aby potem iść płodzić następne.Stosunek podmiotu lirycznego do tłumu jest ambiwalentny – z jednej strony podżeguje go do seksualnej orgii, jest nim zafascynowany, mówi:
„Tłumie! Ty masz RACJĘ!!!”,
z drugiej strony często wypowiada się o nim w sposób pejoratywny, zdaje sobie sprawę z jego zepsucia moralnego, mówi o nim z obrzydzeniem:
„Ty gnoju miasta, tytanicznej krosty”.
Zamiarem Tuwima nie było chyba jednak nawoływanie do zbiorowej orgii, nie można utożsamiać go z podmiotem lirycznym. Poeta chciał raczej pokazać degrengoladę moralną miasta i uwarunkowania biologiczne, które na nią wpływają. Negatywnie ocenia miasto jako miejsce upadku moralnego człowieka.

Warto dodać, że wiersz ten odegrał znaczącą rolę w twórczości Tuwima. Wokół „Wiosny” rozpętała się batalia. Utwór wywoływał oburzenie. Tuwim, wydając ten wiersz, stał się postacią kontrowersyjną, a przez to niesłychanie popularną.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Do krytyków - treść
2  Prośba o piosenkę - interpretacja
3  Mieszkańcy - analizaKomentarze: Wiosna. Dytyramb - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2011-05-30 20:37:22

Studenci kochani, czy wydaje się wam, że przepisanie kilku zdań z tej słabej interpretacji zapewni wam zaliczenie z mojego przedmiotu... Przypominam, że teksty zamieszczane w internecie również podlegają ochronie praw autorskich. Wkurzony prowadzący


2011-02-24 22:44:51

Ja mam takie pytanie w sumie... bo chciałam wyrecytować ten wiersz na konkursie tylko że tematem konkursu jest wiosna i nie za bardzo wiem czy ten wiersz się nadaje... piszę to tu gdyż nie wiem jak się skontaktować z administratorem


2009-10-18 11:11:31

Hej...a dlaczego nikt nie przeanalizowal "Bal w operze"?((((( Co do tej analizy, jest naprawde super, bardzo mi pomogla))))))))))) Wiecej takich analiz! (przepraszam, nie mam polskiej klawiatury)


2009-09-29 20:24:28

Hmmm... czy występują tu elementy turpizmu? nie wiem, czy wulgarnie opisywane kontakty seksualne w tym wierszu mogą podchodzić pod to pojęcie ;p Proszę o wypowiedź kogoś znającego się na temacie ^^


2007-11-06 21:24:16

Bardzo dobra interpretacja wiersza, ale to, że poeta używa w swym utworze wulgarzymów, nie znaczy, że w opracowaniu także moga one się znaleźć. Moim zdaniem pewne słowa można było zastąpić bardziej delikatnymi i mniej kontrowersyjnymi ;] Nie wyobrażam sobie mówić takim słownictwem na polskim omawiając to dzieło!!!
Streszczenia książek
Tagi: